Halka Açık Alanlarda Özel Güvenlik

deltas kalabalik

Halka açık veya özel, devlet dairelerinde veya ticari hangi kurum olursa olsun kalabalık insan topluluklarının olduğu yerlerde güvenliği sağlamak için bazı zorlukların üstesinden gelmek durumundadır. Halka açık olmayan yerlerde özel güvenlik görevlileri tarafından güvenliği sağlanır ve yetkili kişilerin girişleri sıkı kontroller sonrasında gerçekleşir. Ancak, insan yoğunluğundan dolayı halka açık yerlerin güvenliğini sağlamak çok daha zordur, hem içeriden hem dışarıdan güvenliğini sağlayabilmek için iyi bir eğitimden geçmiş, dikkatli ve titiz özel güvenlik görevlileri bulunmalıdır.

Alışveriş merkezleri, havaalanları, okullar, hastaneler, fabrikalar, şantiyeler, bankalar, stadyumlar ve eğlence merkezleri gibi kamuya açık yerlerin hem iç hem dış güvenliğinin sağlanabilmesi için doğru ve mantıklı bir güvenlik programı olma zorunluluğu vardır. Şimdi havaalanlarında güvenliğin sağlanması ve özel güvenliğin görevleri konusunda daha detaylı bir inceleme yapalım.

ozel guvenlik deltas havaalani

Havaalanlarında Özel Güvenlik

Her gün çok sayıda insan seyahat etmek amacıyla veya çalışmak amacıyla havaalanlarını dolduruyor. Başlangıçta da söylediğim gibi insanların yoğun olduğu her bölgede olduğu gibi havaalanlarında da yoğunluktan kaynaklanan bazı sorunlar çıkabiliyor. Terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı vb. suçlarla çok sık karşılaşılır. Maalesef havaalanlarında insanların uzun kuyruklar oluşturması, yoğun bir karmaşa ve hengameden dolayı terör saldırılarına davetiye çıkarır. Son yıllarda bütün dünya bu tarz saldırı ve teşebbüslerle mücadele etmektedir.

Havalimanı güvenliği, bu noktada oldukça ciddi bir rol oynamaktadır. Herhangi bir saldırı, tehdit veya potansiyel doğacak tehlikelerin ülkeye girmesini önlemeyi veya azaltmayı amaçlar. Havaalanı özel güvenliği bu konuda başarılı olur ise yalnızca seyahat etmek için orada bulunan insanları veya çalışmak için bulunan insanları değil aynı zamanda ülke ve ülkenin vatandaşlarını korumak gibi birden çok göreve hizmet eder. Bu önemli görevde yer alan özel güvenlik personellerinin, nelere dikkat etmesi gerektiğini, yetki ve sorumluluklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Havaalanı özel güvenlik görevlileri her şeyde önce titiz ve dikkatli çalışmalıdır. Olası bütün tehlikelere karşı tetikte olmalı her şeye hazırlıklı olmalıdır. Bu da aldığı güvenlik eğitimiyle doğrudan ilgilidir.
 • Havaalanı güvenlik görevlilerinin, karşılaşılan tehlikeli bir durumda söz konusu kişiyi tutuklama yetkisi yoktur. Bu nedenle kolluk kuvvetleri ve güvenlik görevlileri çok yakın çalışmaktadır. Bir tutuklama yapmak gerektiğinde kolluk kuvvetleri devreye girer.
 • Havaalanları için akıllı kontrol noktası oluşturulmalı ve güvenlik kameralardan toplanan veriler ile bu kontrol noktalarındaki kamera kayıtları 7/24 izlenmelidir. Gözden kaçan küçücük ayrıntılar bile ciddi sonuçlar doğurabilir bu nedenle herhangi bir kamera arızası vb. durumlarda derhal teknik destek istenmelidir.
 • Güvenlik görevlileri eksiksiz teçhizatla sahada bulunmalıdır ve belirtilen saatler dışında asla görev yerinden ayrılmamalıdır.
 • Havaalanında bulunan x-ray cihazları ve kullanılan detektörlerin nasıl kullanılacağını çok iyi bilmeli herhangi bir hata yapmadan görevini yerine getirmelidir.

ozel guvenlik avm

Alışveriş Merkezlerinde Özel Güvenlik

Özel güvenlik hizmetleri açısından önemli bir yere sahip olan alışveriş merkezleri, tüketicilerin ve alışveriş merkezi çalışanlarının her türlü arz ve talebini tek bir bina içerisinde toplamayı amaçlayan ve geniş yüzey alanına sahip olan yapılardır. Alışveriş merkezleri gerek içerisinde bulunan sektör çeşitliliği, gerekse sunduğu çalışma imkanları dolayısıyla her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Kalabalık insan topluluklarına ev sahipliği yaptığı için güvenliğin sağlanması zordur ve büyük önem arz eder.

Alışveriş merkezleri, ziyarette bulunan insan sayısı ve bina alanının büyüklüğü gibi faktörler göz önüne alındığında, özel güvenlik hizmetlerinde tedbir yoğunluğu konusunda oldukça titiz davranılması gereken alanlar içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Özel güvenlik hizmetlerini karşılama konusunda çok detaylı ve titiz bir güvenlik planı yapılmalıdır. Alışveriş merkezlerinde çalışacak olan özel güvenlik görevlisi sayısı, alışveriş merkezinin büyüklüğü ve ziyaretçi sayısıyla doğrudan ilgilidir.

Giriş ve çıkış kontrollerini sağlama konusunda oldukça titiz davranılmalıdır. Bu konu özel güvenlik şirketleri için oldukça zor ve önemli bir konudur. Her ne kadar alışveriş merkezlerinde teorik olarak giriş ve çıkış kontrollerini sağlama özel güvenlik hizmetlerini yerine getirme konusunda yeterli görünse de aslında iş bu kadarla kalmamakta ve çok daha fazla sorumluluk gerektirir.  Alışveriş merkezinde görevli bir özel güvenlik personelinin görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Otoparklarda araç giriş ve çıkış kontrolü yapmalıdır,
 • Katlar arası yapılan devriyeler düzenli ve devamlı olmalıdır,
 • Risk analizini yapıp tehlikeli durumları ve fiziksel koşulları değerlendirmelidir,
 • Olası bir kaos ortamında sakinliğini koruyarak ve titizlikle ortamın güvenliğini sağlamalıdır,
 • Alarm sistemlerinin düzenli çalıştığından emin olup, sürekli olarak kontrollerini sağlamalıdır. Ve bir arızayla karşılaşırsa derhal teknik destek istemelidir. Çünkü küçücük bir detayı kaçırmak bile istenmeyen sonuçlar doğurabilir,
 • Belirlenmiş saatler (yemek molası vb.) dışında görev yerini terk etmemelidir, çok acil durumlarda komutası altında bulunduğu yetkiliden izin almalıdır.

ozel guvenlik

Bankalarda Özel Güvenlik

Gelişen teknolojileriyle bankalar, artık hayatımızda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle son yıllarda artık banka hesabınız yoksa işlerinizi yürütmek neredeyse imkansızdır. Bu sebeple her yaştan insanın bankaya yolu düşmekte ve bu talep de bankalarda yoğun bir insan trafiğine yol açmaktadır. Kalabalık insan topluluğunun bulunduğu her yerde olduğu gibi bankalarda da güvenlik tedbiri almak çok önemlidir. Dünyanın her yerinde rastlanan banka soygunları ve rehine durumları için, iyi eğitim almış özel güvenlik görevlileri bulunmalıdır.

Güvenlik görevlileri ilk müdahalede çok büyük rol üstlenir. Tutuklama yetkisi yoktur ancak kolluk kuvvetleriyle iletişime geçerek insanların güvenliğini sağlamalılardır. Bu tarz olaylar yaşanmasa bile, hangi işlemi nereden yapmanız gerektiğini göstermek için de güvenlik görevlisine ihtiyaç duyulur. Bankalarda özel güvenlik hizmetlerini karşılamak için çalışan güvenlik şirketleri, yalnızca banka içi güvenliği değil bankanın çevre güvenliğini sağlamak durumundadır. Bu sebeple bankanın bulunduğu alanın son teknoloji güvenlik kameraları ile kontrolü yapılmalı ve kamera kayıtlarının izlenmesi için de yeterli donanıma sahip güvenlik personelleriyle çalışmalıdır.

 

Özel güvenlik görevlilerinin, 5188 sayılı kanun gereği, bankalar da dahil olmak tüm çalışma alanlarında yapması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz

 • Koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin
  üstlerini detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
 • Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün
  törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini detektörle arama, eşyaları X-ray
  cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
 • Görev alanında, haklarında yakalama emri veya mahkûmiyet
  kararı bulunan kişileri yakalama ve arama.
 • Yangın, deprem gibi tabiî afet durumlarında ve imdat istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve
  konutlara girme.
 • Hava meydanı, liman, gar, istasyon ve terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde kimlik sorma, duyarlı
  kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik
  sistemlerinden geçirme.
 • Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil
  olabilecek ya da suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alma.
 • Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanete alma.
 • Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalama
 • Hangi koruma ve güvenlik hizmeti için ne miktar ve özellikte ateşli silah bulundurulabileceği
  komisyon tarafından belirlenir.
  Ancak eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, talih oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde
  silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına izin verilmez. Özel güvenlik görevlileri, özel toplantılarda, spor
  müsabakalarında, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde silahlı olarak görev yapamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir