Özel Güvenlik Sertifikası

Özel Güvenlik Sertifikası Ne zaman Yenilenir? Özel Güvenlik Belgesi Yenileme İşlemi Nasıl Olur?

Özel güvenlik için özel güvenlik sertifikası özel güvenlik eğitim kursundan eğitim alınır. Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı özel güvenlik giriş sınavına girilir. Aday bu sınavdan aldığı 60 puan ile özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış olur. Bakanlıkça onaylanan özel güvenlik sertifikası 5 yılda bir yenilenmelidir. Yenilenmeyen sertifikalar geçersizliğini yitirir. Özel güvenlik sertifika yenileme nedeni bilgileri güncellemektir.  Alınan eğitim sonucu uygulanan yazılı ve uygulamalı sınav sonuçları sertifikalara işlenir. Özel Güvenlik kimlik kartı sahibi özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve iş akitleri korunur. Güvenlik Sertifikası düzenlenmesi sınav sonuçlarının yaklaşık 3 hafta sonra açıklanmasının ardından gerçekleşir. Özel güvenlik sertifika yenilenme eğitimi almayan kişiler 5188 sayılı kanun gereği özel güvenlik görevlisi olarak görev yapamazlar. Kimlik kartları geçersiz olur. Genel kolluktan emekli olanlarla Özel Güvenlik Meslek Yüksek Okulundan mezun olanlar 5 yılda bir yenileme yaptırmak zorundadır. Silahlı ve silahsız özel güvenlik sertifika yenileme eğitimi 60 saattir.

Özel Güvenlik Belgesi Yenileme İşlemi Nasıl Olur?

Özel güvenlik belgesi yenileme işlemi genelde aynıdır ancak silahlı ve silahsız olma çeşidine göre değişir. Bu farklılık da silahlı özel güvenlik sertifikası için gerekli özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Yaş sınırı 21 yaşını doldurmaktır.
  • En az lise eğitim diplomasına sahip olmak
  • Sabıka kaydı olmamak
  • TC .vatandaşı olmaktır.

Özel Güvenlik Belgesi Yenileme İşlemi İçin Hazırlanması Gerekli Belgeler Nelerdir?

Özel güvenlik belgesi yenileme işlemi için hazırlanması gerekli belgeler aşağıda sıralandığı gibidir:

  • Silahlı ya da silahsız güvenlik temel eğitimi sertifikası’ nın ibrazı.
  • Sabıka kaydının olmadığına dair belge.
  • Diploma fotokopisi ve aslı
  • Tasdikli Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  • Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi
  • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (3,25×2,5 cm ebatlarında)

Özel güvenlik kimlik yenileme ön kayıt formunu doldurarak yenileme eğitim kurslarına kayıt yaptırmak için gerekir. Silah bilgisi ve atış dersini yalnızca silahlı özel güvenlik belgesi yenileme yapmak isteyenler alır.

Sadece Özel güvenlik eğitim kursu sonucunda yalnızca silah bilgisi ve atış dersini silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyenler için uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir