Özel Güvenlik

Özel Güvenlik Eğitim Kursu Nasıldır? Özel Güvenlik Kimlik Yenileme Nasıl Olur?

Özel güvenlik sertifikası alınacak özel güvenlik eğitim kursu sonucu sınavlara girilerek alınır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yılda 5- 6 kez düzenlenen ÖGG( özel güvenlik giriş) sınavına girilir. Girilen sınav sonucu en az 60 puan alınması gereklidir. Özel güvenlik sertifikası 5 yılda bir yenilenmelidir. Bu yüzden 5 yılda bir özel güvenlik kimlikleri yenilenmelidir. Özel güvenlik kursu sonucu uygulanan sınavlardan başarıyla çıkan kişilerin aldığı sertifikalar ilgili bakanlıkça onaylanır. Özel güvenlik kimlik yenileme için hazırlanması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Tasdikli Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  • Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi
  • Diploma fotokopisi ve aslı
  • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (3,25×2,5 cm ebatlarında)
  • İkametgah belgesi (Nüfus müdürlüğünden ya da muhtarlıktan alınabilir)
  • Silahlı ya da silahsız güvenlik temel eğitimi sertifikası’ nın ibrazı.
  • Kamu haklarından yasaklı olmamalıdır.
  • Sabıka kaydının olmadığına dair belge.

Özel güvenlik eğtim kursu için Tüm belgelerin hazırlanıp sunulması ve birlikte güvenlik soruşturulmasının tamamlanması gerekir. Yenileme eğitim kurslarına kayıt yaptırmak için özel güvenlik kimlik yenileme ön kayıt formunu doldurmak gerekir.

Genel kolluktan emekli olanlarla özel güvenlik Meslek Yüksek Okulundan mezun olanlar da 5 yılda bir yenileme yaptırmak zorundadır. Çünkü yenileme eğitiminin nedeni bilgileri güncellemek ve mesleki yeniliklerden haberdar olmalarını sağlamak içindir. Özel güvenlik eğitim sonucunda uygulanan sınavlarda alınan puanlar sertifikalar işlenir. Özel Güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve iş akitleri korunmaktadır. Sınav sonuçları yaklaşık 3 hafta içinde açıklanır.

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik yenileme eğitimi 60 saattir. Bu eğitimde aşağıdaki dersler saatleriyle verilmiştir:

Kişi Koruma dersi: 4

Kalabalık Yönetimi:4

Etkili İletişim:8

Temel İlkyardım:4

Genel Kollukla İlişkiler:2

Uyuşturucu madde bilgileri:1

Güvenlik sistemleri ve cihazları:3

Güvenlik tedbirleri:10

Özel Güvenlik Hukuku Ve Kişi Hakları:10

Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı:4 saat ders verilir.

Böylece toplam 60 saat Silahsız özel güvenlik kimlik yenileme eğitimi dersi alınır. Özel güvenlik eğitim kursu sonucunda yalnızca silah bilgisi ve atış dersini silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyenler için uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir